Wednesday, November 2, 2011

A little revolution / Mała rewolucja

It's clearly visible I neglected my blog. For a while I was even thinking about deleting it. However, I gave it thought and jumped to conclusions, that my spite to add new notes is caused by their syntax. At the beginning I created a structure, bilingual, with scans of a card and stamps. I also added a map with sender's place of residence. Because all of that writing a single note was time-consuming and in a short period of time it was no longer pleasure.

So from now on I'll keep it simple. No more stamp scans, no more maps. I'm sure nobody even cared about those additions.

Nie da się ukryć, że mocno zaniedbałam mojego bloga. Przez moment nawet chciałam go skasować, bo kartek wciąż przybywa. Przemyślałam jednak wszystko i doszłam do wniosku, że moja niechęć do dodawania nowych notek wiąże się z ich budową. Na początku założyłam sobie pewną strukturę notek, dwujęzyczną, ze skanem zarówno kartki, jak i znaczka. Do tego także dołączałam mapę z zaznaczonym miejscem zamieszkania nadawcy. To wszystko powodowało, że napisanie jednej notki było bardzo czasochłonne i w krótkim czasie przestało być przyjemnością.

Od teraz więc będę pisać proste notatki. Nie będzie więcej skanów znaczków, nie będzie też map. Jestem wręcz pewna, że nikt nie zwracał uwagi na te dodatki.

2 comments:

 1. well, glad you didnt decide to delete it :)

  yeah, it is time consuming indeed...scanning, uploading, then arranging the uploads, then looking up for information...hence sometimes i have no time to make a decent post for days....but still, it is something that relaxes me when i do it, so i dont give it up :)

  looking forward to seeing more cards!

  ReplyDelete
 2. I won't give up :).
  Thanks for warm words!

  ReplyDelete